Otestujeme si korespondenční volbu: Češi v zahraničí se konečně zapojí

Přes hlasitý nesouhlas opozice loni v létě prošla Sněmovnou možnost korespondenčního hlasování pro české občany, kteří dlouhodobě žijí v zahraničí. První takové hlasování bude možné už na podzim ve sněmovních volbách.
Zaslat svůj hlas poštou bude kromě sněmovních voleb možné také při výběru nových europoslanců či při volbě prezidenta republiky. Dosud šlo v zahraničí volit v prezidentských volbách a ve volbách do Poslanecké sněmovny, a to osobně na velvyslanectvích a generálních konzulátech. Jenže pro Čechy žijící například v rozlehlé Austrálii či Spojených státech bylo finančně i časově náročné cestovat na české zastupitelské úřady. Jak na to?
Jak hlasování bude probíhat?
„Využití možnosti korespondenčního hlasování bude vázáno na žádost voliče, který obdrží od zastupitelského úřadu identifikační lístek a úřední a doručovací obálku. Následně si volič vytiskne z internetu hlasovací lístek, vloží jej do úřední obálky a spolu s identifikačním lístkem jej zašle zastupitelskému úřadu,“ přibližuje Hana Malá z ministerstva vnitra. Obava opozice Proti zavedení hlasování na dálku se ostře stavělo zejména ANO. Hnutí Andreje Babiše (70) – byť tento způsob před časem samo podporovalo – začalo argumentovat, že není zaručena svobodnost a tajnost u takového hlasování. A obává se, že hlasy Čechů by šly spíše současnému vládnímu táboru. Podle odhadů ministerstva zahraničí za hranicemi dlouhodobě pobývá kolem 600 tisíc občanů, účast v případě korespondenční volby se pro příští volby odhaduje do 80 tisíc osob.
Kdo ano, kdo ne?
- Korespondenční volbu budou moci využít všichni čeští občané fyzicky usídlení v zahraničí, kteří budou zapsáni ve zvláštním seznamu voličů u zastupitelského úřadu a kteří o korespondenční hlasování zažádají v řádném termínu.
- Zápis do tohoto seznamu je podmíněn tím, že volič uvede zastupitelskému úřadu bydliště, které má v jeho konzulárním obvodu mimo území ČR.
- Hlasování se týká také např. studentů pobývajících na několikaměsíčních pobytech v cizině. Naopak tato možnost není určena turistům, kteří jsou v době konání voleb v zahraničí na krátkodobé dovolené.
- Dvoudenní volby do Poslanecké sněmovny by měly proběhnout nejspíše na konci září nebo začátku října, termín ještě musí vyhlásit prezident.
Co dále se mění
Češi, kteří přijdou v zahraničí o doklady, by měli mít snazší možnost dostat se z prekérní situace. V zemích, kde Česko nemá zastupitelský úřad, jim pomohou ambasády jiných zemí EU, které jim zajistí konzulární pomoc a vydají náhradní cestovní doklad Unie. Stejně tak budou české ambasády pomáhat cizincům ze zemí sedmadvacítky, jejichž ambasády v daném státě nejsou. Novela zákona též doplňuje a zpřesňuje právní úpravu v oblasti služebních a pracovněprávních vztahů. Jde o reakci na zhoršující se bezpečnostní situaci ve světě. Zaměstnanci ministerstva zahraničí budou lépe připraveni na mimořádné situace, jako je například evakuace, závažná nemoc nebo předčasný návrat.
Celý článek naleznete v tištěné podobě Deníku Aha! (10. 1. 2024)