Bidenův boj o život: Spasí ho mrtvý syn?
Agresivní forma rakoviny byla v pátek diagnostikována americkému exprezidentu Joeu Bidenovi (82). Podle expertů možnost léčby existuje. Její vedlejší účinky by mu ale mohly zhoršit už existující problémy s pamětí.
Bidenovi byla diagnostikována rakovina prostaty s metastází v kosti. „Ač to představuje agresivnější formu onemocnění, rakovina se zdá být hormonálně senzitivní, což umožňuje efektivní léčbu,“ píše se v prohlášení Bidenovy kanceláře. Ale za jakou cenu? Některé léčebné postupy totiž mohou mít negativní vliv na paměť, náladu a kvalitu života.
„Takže musíte být velmi opatrní v tom, co nakonec uděláte, protože nechcete být příliš agresivní,“ varuje Jamin Brahmbhatt, urolog a odborný asistent na Středofloridské univerzitě. Současný americký prezident Donald Trump (78) vzkázal, že zpráva o nemoci jeho předchůdce zarmoutila jeho i jeho manželku Melanii (55). „Přejeme Joeovi rychlé a úspěšné uzdravení,“ uvedl.
Princezna Catherine promluvila o své rakovině
Prokletí i spása?
Není to poprvé, co rakovina hluboce zasáhla život Joea Bidena a jeho blízkých. Stala se však nejen tragédií, ale i impulsem pro smysluplnou činnost. Když Biden v roce 2015 přišel o syna Beaua, který podlehl závažnému nádoru na mozku, zaměřil své úsilí na boj proti této nemoci.
Jak podrobněji popsal server Seznam Zprávy, někdejší prezident Joe Biden si v roce 2022 vytyčil ambiciózní cíl: do roku 2047 snížit počet úmrtí na rakovinu alespoň o polovinu. Zaměřil se přitom mimo jiné na zlepšení dostupnosti včasného screeningu a podporu výzkumu nových možností léčby a chirurgických zákroků. Veškeré toto úsilí nyní může být přínosem i pro samotného Bidena v jeho osobním boji s rakovinou.