80 let od popravy Vladislava Vančury: Jedna z prvních obětí heydrichiády!

Fašisté ho po atentátu na Reinharda Heydricha popravili mezi prvními! Spisovatel Vladislav Vančura (*1891 – †1942) zemřel ve svých padesáti letech 1. června 1942 na pražské kobyliské střelnici.
Vančura měl na svých zádech terč už po vyhlášení protektorátu v roce 1939. Nejenže se netajil komunistickým přesvědčením, ale aktivně vystupoval proti fašistům už před válkou. Na počátku třicátých let podepsal protifašistický projev spisovatelů a ve stejném duchu vystoupil v roce 1934 na manifestaci studentstva a spisovatelů. Po začátku války vstoupil do aktivního odboje. V roce 1941 dokonce stanul v čele Národně revolučního výboru inteligence, v němž byl se svým přítelem Ivanem Olbrachtem. „Výbor nebyl pouze aktivním odbojem. Snažil se řešit i budoucí poválečnou situaci našeho filmu a kultury obecně,“ řekl deníku Aha! literární historik Jiří Holý.
Goebbelsovi neodpověděl
I přes jasně deklarované smýšlení měl Vančura za války několik nabídek ke spolupráci z vysokých míst nacistického Německa. Protektorátním komisařem byl vyzván k sepsání scénáře pro film o Bedřichu Smetanovi. V roce 1940 ho kontaktoval i ministr propagandy Goebbels kvůli zdokumentování událostí v polské Katyni. Vančura se ani neobtěžoval s odpověďmi.
Blesk Nacisté měli plány na dokonalou atomovku, tvrdí Mareš
Zemřela Marie Šupíková (†88): Přežila vyhlazení Lidic, převýchovu v Německu i…
Celý článekVýslech a poprava
Poté, co se nacisté o jeho odbojových aktivitách dozvěděli, byl Vančura zatčen a vyslýchán. Osudným se mu ale stal až atentát 27. května 1942, po němž zemřel říšský protektor Reinhard Heydrich. Nacisté ho poslali před stanný soud. Ten ho v nepřítomnosti odsoudil k trestu smrti, a ještě týž den byl popraven. „Měl to být symbolický útok na českou kulturu,“ upřesňuje Jiří Holý. Na smrt kolegy a přítele zavzpomínal ve své knize Všecky krásy světa i spisovatel Jaroslav Seifert: „Seděli jsme rozechvěni u rozhlasového přijímače. Když se mezi prvními jmény popravených ozvalo Vančurovo jméno, vstali jsme hrůzou ze židlí. V tom jméně byla krvavě zraněna celá země.“
Začínal v jiném oboru
Už na střední škole projevoval umělecké sklony a snažil se dostat ke studiu na Akademii výtvarných umění. Přesto šel ale po maturitě studovat práva. Na nich po roce skončil a rozhodl se začít studia na lékařské fakultě UK. Ta v roce 1921 dokončil a s manželkou Ludmilou, kterou na univerzitě poznal, si otevřel lékařskou praxi ve Zbraslavi.
Babiš se ženami, které unikly vraždění nacistů. Ptaly se, odkud má kytice