Pod ruinami brněnského Prioru: Tady funěl první parní stroj Moravy!

Dříve tam pracovaly tisíce dělníků a tamní výrobky znali lidé v celém světě. Archeologové z Archaia Brno nyní našli základy továrny J. H. Offermanna. Ležely pod troskami bývalého Prioru.
Johann Heinrich Offermann založil v Brně svou soukenickou továrnu v roce 1786. Začínal pouze se čtyřmi stavy a kapitálem tři tisíce zlatých. Již v roce 1791 pro něj pracovalo 1600 dělníků. Obchodního ducha měl i jeho vnuk Karl, který v roce 1816 výrobu posílil parním strojem – prvním na Moravě. Od roku 1850 začal dělníkům na práci svítit plynovými lampami. Historici nyní odkrývají západní křídlo továrny, která se zaměřovala na výrobu vlněného sukna. „Výzkum jsme zahájili na začátku dubna. Našli jsme doklady o osídlení od 18. do 20. století,“ řekl vedoucí výzkumu Jakub Šimík. Archeologové tak zkoumají pozůstatky po továrně, které postupně vznikaly za celou dobu její existence. Nehodlají se přitom u toho zastavit, ale pokračovat ještě hlouběji. Očekávají, že najdou stopy po většině lidských epoch.
Budou tu byty
Na průzkum mají archeologové ještě téměř rok. Souběžně s jejich výzkumem, ale už začne stavba komplexu Dornych. V něm vznikne 186 nových bytů, a také kancelářské i obchodní plochy. Stavba má být v provozu na konci roku 2027.
První koněspřežka
Když v roce 1793 zakladatel továrny zemřel, pozvedli jeho potomci továrnu na celosvětově známou. Jedním z nich byl Theodor von Offermann, který v roce 1869 zavedl v Brně hromadnou dopravu – koněspřežku. Továrna zanikla v roce 1927. Rod Offermanů mizí z historie v roce 1945 v souvislosti s brněnským pochodem smrti.
Konec Prioru
Pozůstatky továrny J. H. Offermanna byly zbořeny už v 50. letech 20. století. O 30 let později vznikl na jejich základech obchodní dům Prior, který se stal v místě na dlouhá desetiletí pojmem s věhlasem přibližně jako Bílá labuť v Praze. Demolice začala v lednu 2025.