Umělá inteligence mění předpověď počasí: Meteorologové dostali na frak

Že by konečně přesná předpověď počasí? No, sláva! Nestojí za ní člověk, otěže převzala umělá inteligence (AI). Přesněji řečeno GenCast od Googlu, který svou přesností překonal i ty nejlepší meteorologické modely. A navíc je mnohem rychlejší!
Revoluční AI model nenabízí pouze jednu předpověď, jako ty klasické, ale rovnou soubor 50 i více předpovědí, z nichž každá představuje možný vývoj počasí. Podle článku časopisu Nature dosahuje GenCast lepších výsledků při předpovědi každodenního počasí i extrémních událostí než špičkový operační systém ENS Evropského střediska pro střednědobou předpověď počasí. V testovacím souboji s ENS byl GenCast přesnější v 97,2 % případů. Vytvoření jedné takové patnáctidenní předpovědi trvá jedinému procesoru pouhých osm minut, naproti tomu tradiční předpovědi založené na fyzikálních datech zaberou na superpočítači s desítkami tisíc procesorů hodiny. Což v překladu znamená, že meteorologové dostali na frak...
Jak to funguje?
GenCast využívá stejný model umělé inteligence, který umožnil nedávný rychlý pokrok v generování obrázků, videa a hudby. Učil se předpovídat počasí na základě archivních dat o počasí za posledních 40 let. Jde o údaje o teplotě, rychlosti větru a tlaku v různých nadmořských výškách. Model se z těchto zpracovaných dat naučil globální vzorce počasí.